Farmer Autovillage Auckland to Tauranga Centennial Race - March 2021

26th (Cruising), 27th (Racing), and 28th March 2021

Race Information and Online Entry Links

Link to Notice of Race

Link to Online Entry

Link to Sailing Instructions and an amendment to sailing instructions

Link to Race History + News

Link to Facebook Page (see photos, updates and more!)

Classic and Crusing boats start on Friday 26th

Racing, short and single handed start on Saturday 27th

LINK TO RESULTS

LINK TO PREDICTWIND TRACKING for viewers

Scroll down to see a list of our fabulous sponsors!

Entries

Boat Name Class                                  Divisions entered Skipper/Owner
Monotone           BR11                                   Single Handed   Tony McAlwee
Melting Pot Elliott 9 Single Handed Alan Yardley
38 Special Bakewell white Div 2 & Div 4 Tony Baker
Frenzy Lambert Div 2 Morgan Brodie, Mark Findlay, Hamish Spall
Alice Ambler Oyster 48 Lightwave Div 2 Kim Aitken
Thirsty Work Ross 780 modified Div 3 Jimmy Bentham
The Rascal Joubert/Nivelt Archemboult 40                Div 2   Ross Currie
Real Deal Withdrawn Elliot 770 Single Handed 

Stu Innes

Withdrawn

V5 TP52 Div 2  Brian Peterson
Speedwell 11 Elliot 1350 Tourer                                     Div 2                     Bob Glenn                                                    
Truxton Tiller 35                                    Div 2 Wil Horn
OceanRacing Farr/Volvo 65 Div 2 Daryl Wislang
Whistler Warwick 10.5 Div 3 Peter Decke
Katana Withdrawn Sunfast 3600 Single Handed

Nigel Garland

Withdrawn

Max One off Mark Marsh Single Handed Steve Gilmour
Manxman Ross 35 Div 2 Ben & Denise Bax
Wright One Alan Wright 9.5 Div 3 Rex Sturmey
Simply The Best Elliot 13 Short Handed Chris Dent
No Worries Ross 930                            Div 3 Ian Thomsen
Urban Cowbow Ross 40                                     Div 2                Glen Trainor
Ranger Tercel Classic                           Div 2 Ian Cook
Witchy Women Young 11 Div 3 Paul Sloane
Open Country Beale 10.76 Div 3            Adrian McHard                                
River Rebel Lambert SR36 Div 2 Haeg Pettersen
Seas The Day Beneteau 40.7 First Cruising Roger Clark
Carpe Diem Elliott 1060 Div 3 Rowan Smith
Fat Freddy VPLP/Formula 40 Trimaran MH David Smith
Pacific Sundance Farr Div 2 Bernard Hart
Sabian Davidson 38 Sloop Div 2 Alan Glover
Ngaio                   Classic Launch                          Classic             Jan Barraclough                             
Slip Stream  Whiting 29 Div 3 Vern Meyer
Enculadus Bavaria Div 6 John Breach
Romananza Rapido MH Dougall Love


A2T Trophy's

Donor/Trophy Name Awarded for 2021 Winner  
Mono Hulls  Line Honours Trophy Line Honours
Mono Hulls  Johnny Walker Cup PHRF B Division
Multihull SMF Trophy  A Division PHRF Winner
Mono Hulls  Malcolm Fowler Motors Trophy PHRF Overall Monohull Winner
Mono Hulls  Mataatu Cup First TYPBC Boat on PHRF Handicap
Mono Hulls  Shorthanded Sailing Association of NZ  First PHRF Handicap
Mono or Multihull Gallatea Cup  First TYPBC Boat (any Div)
Mono or Multihull Quantum Challenge Trophy Record Breaker
Multi Hulls Admiralty Rigging Line Honours MH

Sponsor Link to product
Major Spot Prize  For Boat Owners Pro Marine Electrical  https://www.bandg.com/en-nz/zeus3s/
Spot Prizes
PHRF Prizes
Line Prizes

Check in Times

Sail No Boat Channel Is Hole in Wall Slipper Is Karewa Is Finish
K8338 38 Special 17.44 2152 2342 0310 03.50.02
9760 Alice Ambler 0452 12:34:33 13:46:00
8330 Carpe Diem 17.54 2207 00.33 0423 04.54.32
9119 Enculadus 13.35 18.40
7657 Fat Freddy retired
8303 Frenzy 16.33 2043 2227 0130 02.03.48
8214 Manxman 17.00 2106 2341 0307 03.43.20
8287 Max retired
8291          Melting Pot       1924 2345 0242 0516  08.08.21       
K9717        Monotone            1620                                                                                     
Ngaio retired
4842 No Worries 1718 2121 2330 0254 03.36.50
NZL 22

NZ Ocean

Racing

1353 1624 17.39.54 19.30.50 19.48.05
5457

Open

Country

1803 0117 5449 06.49.00
NZL 5281

Pacific

Sundance

1643 2330 03.34 04.22.30
A22 Ranger 1715 2115 2303 02.44.20
K194 Real Deal
5533 River Rebel 1822 0105 0446 05.33.30
6974 Sabian 1730 2142 0009   0359 04.33.09
9089   

Seas the      

Day  

                   9.45am          12.12       15.59           16.40.45            
NZL 143

Simply the

Best

1627 2030 2217 0117 01.50.40
4901 Slipstream retired
9782 Speedwell 11 1650 2054 2304 0255 03.41.20
9620 The Rascal 1645 2054 2327 0306 03.43.36
9181 Thirsty Work 2301 0116 0505 05.41.05
6563 Truxton 1716 2327 0246 03.22.49
4750 Urban Cowboy 1701 1718 2107 2313 03.39.25
NZL 55555 V5 1436 17.42.20 19.11 22.02.52
6960 Whistler 1823 0110 0602 06.59.25
6177          Witchy Woman     1820                                            0053              04.50                05.34.12           
6657 Wright One 1852 2313 0215 07.55.03
101010 Romanza 13.38 15.50 17.05.20 19.18 19.37.46

History and Photos



Sign up to TYPBC